oficiální stránky obce

Současnost obce Cheznovice

V současné době si obec žije poklidným životem. Služby pro obyvatele zajištují 3 obchody, 2 pohostinství. Dále jsou zde zajišťovány tyto služby a provozy: kadeřnictví, masážní salon, dámské krejčovství, opravy elektronických zařízení, vodoinstalatérství – topenářství, zámečnictví, truhlářství, pneuservis, autolakovna, autodoprava, zemní práce, kovovýroba, zednické práce, organizační a ekonomické poradenství.

Pracovních příležitostí je v místě velmi málo, obyvatelé za prací dojíždějí do Mýta, Strašic, Hrádku, Rokycan a Plzně nebo na druhou stranu do Komárova, Hořovic, Berouna, Žebráka a pod. Stejné je to i s dojížděním na úřady a dětí a studentů do škol.

 Dopravní obslužnost je zajištěna autobusy, či vlakem z nedalekého Mýta, hojně jsou využívány i vlastní dopravní prostředky.

Obec hospodaří na 205 ha obecního lesa, spravuje obecní vodovod (vybudovaný v r. 1990–1994 s nákladem cca 7.500.000 Kč). Plyn v obci zatím není zaveden, vytápění je řešeno převážně tuhými palivy, ale i propanbutanem a el. energií. 
Základní škola (1.-5. postup. ročník) byla znovu otevřena v r. 1991 a v r. 1994 byla provedena přístavba mateřské školy. Pro kulturní a sportovní vyžití slouží zrekonstruovaný Lidový dům, hřiště za budovou LD a také víceúčelové hřiště pod ZŠ. 

Sportovní zážitky nabízí aktivním hráčům i jejich fanouškům fotbalové hřiště s tribunou, které je v péči fotbalového klubu FC Cheznovice 96.

V Cheznovicích sice nejsou žádné význačné kulturní památky, ale za to se obec může pochlubit čistým prostředím a pěkným okolím. Zejména rozsáhlé sousední lesy lákají stále více rekreantů, houbařů a milovníků přírody.

Obecní znak (v zeleném štítě zlatý šerk (cvoček do bot) a prapor – zelený list se žlutým šerkem byl obci udělen dne 6. 12. 1999. 

V obci se klade důraz na tradice a kulturní vyžití obyvatel. Jsou zde mimo jiné pořádány společenské plesy (hasičský, myslivecký, sportovní a dětský maškarní), velikonoční koledy a taneční zábavy, „Suché máje“ a májové zábavy, oslavy Svátku matek, oslavy Dne dětí atd. Další taneční zábavy jsou na svátek sv. Anny pouťové, dále posvícenské, mikulášské, silvestrovské a mnohé další. 

Bohatou společenskou činnost vykazuje i cheznovický Klub důchodců, který pořádá různé přednášky, zájezdy, výstavy a předváděčky, hudební posezení, čtení z kroniky další akce. 
Fotbalový klub „Cheznovice 96″, který má ve své péči fotbalové hřiště s tribunami a kabinami se navíc stará o budoucnost fotbalu v Cheznovicích tím, že vychovává družstvo žáků. Každoročně také pořádá klání – memoriály Jiřího Stupky a Vojtěcha Dudla. 

Velmi známá a oblíbená je místní dechová kapela „Cheznovanka“, která vznikla v r. 1973 a pod vedením kapelníka Petra Mráčka vystupuje v širokém okolí, dokonce se může pochlubit několika produkcemi v Německu. 

V přístavbě u Lidového domu probíhají pravidelné sportovní akce, jako jsou pravidelná cvičení žen (Aerobik), muži zde zase hrají stolní tenis.